Аналіз на глюкозу

Що таке глюкоза?

Глюкоза – це тип цукру, який клітини людського організму використовують як основне джерело енергії. Ваш організм розщеплює їжу, яку ви їсте, на глюкозу та інші речовини. Ваша печінка зберігає зайву глюкозу і може виробляти її в той час, коли ви не їсте. Глюкоза потрапляє в кров, де гормон, який називається інсулін, допомагає доставити глюкозу в клітини організму.

Занадто високий рівень глюкози в крові може бути ознакою діабету, серйозного захворювання, яке може спричинити пошкодження тканин і органів, якщо його не контролювати. Діабет може розвинутися, якщо ваш організм не може виробляти достатню кількість інсуліну або якщо клітини вашого організму мають проблеми з прийняттям інсуліну.

Занадто низький рівень глюкози в крові називається гіпоглікемією. Гіпоглікемію часто спричиняють ліки від діабету, але вона також може бути викликана станом здоров’я, не пов’язаним з діабетом, або іншими ліками.

Призначення аналізу рівня глюкози в крові

Є кілька різних причин, з яких лікар може порекомендувати вам пройти тестування рівня глюкози. Тестування рівня глюкози, яке зазвичай є частиною діагностики діабету, може включати в себе скринінг, діагностику та моніторинг.

Скринінг

Скринінг означає використання тестів для виявлення проблем зі здоров’ям до того, як ці проблеми викличуть будь-які симптоми або ознаки, які ви або ваш лікар можете помітити.

Якщо вам більше 40 років, ви страждаєте від надмірної ваги або ожиріння, або маєте підвищений ризик розвитку діабету, ваш лікар може призначити вам один або кілька скринінгових тестів на рівень глюкози для виявлення переддіабету або діабету. У людей з переддіабетом рівень глюкози вищий за норму, але недостатньо високий, щоб діагностувати діабет.

Діагностика

Діагностика – це використання тестів і процедур для визначення основного стану здоров’я, який може бути причиною помітних ознак і симптомів.

Якщо у вас є симптоми діабету, підвищений або знижений рівень цукру в крові, ваш лікар може призначити вам тестування на рівень глюкози. Для постановки точного діагнозу тестування на глюкозу може супроводжуватися іншими аналізами крові або сечі.

Моніторинг

Якщо у вас діагностовано діабет або переддіабет, лікар може порекомендувати вам відстежувати рівень глюкози в крові за допомогою домашнього приладу для тестування або моніторингу рівня глюкози. Він також може порекомендувати періодично проходити лабораторні дослідження під час профілактичних оглядів, щоб дізнатися, як контролюється ваш стан.

Кому варто проходити тестування?

Ваш лікар може включити тест на рівень глюкози в перелік аналізів для отримання загальної інформації про стан здоров’я, наприклад, під час щорічного обстеження. Він також може призначити перевірку на підвищений рівень глюкози, якщо у вас вищий за середній ризик розвитку діабету.

Фактори ризику діабету включають:

  • Bік 45 років або старше
  • Надмірна вага або ожиріння
  • Хвороби серця, високий кров’яний тиск або високий рівень холестерину
  • Переддіабет
  • Наявність членів сім’ї з діабетом
  • Недостатня фізична активність
  • Синдром полікістозних яєчників

Якщо ви вагітні, ваш лікар може призначити аналіз рівня глюкози для виявлення гестаційного діабету – типу діабету, пов’язаного з гормональними змінами під час вагітності. Гестаційний діабет може бути шкідливим для матері та плоду, якщо його не лікувати, і може підвищити ризик розвитку діабету в подальшому житті.

Ваш лікар може також порекомендувати вам пройти тест на рівень глюкози, якщо у вас є симптоми діабету, в тому числі:

  • Часте сечовипускання
  • Надмірне відчуття голоду або спраги
  • Поколювання або втрата чутливості в руках або ногах
  • Нечіткість зору
  • Аномальна кількість інфекцій
  • Незрозуміла втрата ваги
  • Почуття сильної втоми
  • Сухість шкіри
  • Виразки, які не загоюються швидко
  • Почуття сильної втоми
  • Крім того, ваш лікар може призначити тестування рівня глюкози, якщо у вас є симптоми низького рівня цукру в крові або інших захворювань.

Перевірка рівня глюкози також є важливою частиною лікування переддіабету та діабету після встановлення діагнозу.

Типи тестів на рівень глюкози

Для скринінгу та діагностики зазвичай проводять кілька різних тестів на рівень глюкози:

  • Аналіз плазми крові на глюкозу натще: Цей тест вимірює кількість глюкози у вашій крові після того, як ви не їли і не пили нічого, крім води, протягом щонайменше 8 годин. Зазвичай цей тест виконується вранці.
  • Випадковий тест на рівень глюкози в плазмі крові: Цей тест також вимірює кількість глюкози в крові, але може проводитися в будь-який час доби, незалежно від того, їли ви недавно чи ні. Він часто проводиться на зразку крові, взятої з вени на руці, і може бути включений в панель аналізів крові, таких як біохімічна панель. Люди з діагнозом діабет також можуть перевіряти рівень глюкози протягом дня, використовуючи зразок крові з пальця завдяки спеціальному пристрою (глюкометру), який надає результати в домашніх умовах.
  • Тест на толерантність до глюкози: Цей тест вимірює рівень глюкози у вашій крові після того, як ви поголодуєте на ніч, а потім вип’єте солодкий напій. Тест на толерантність до глюкози, як правило, вимагає більше одного забору крові протягом декількох годин.
  • Аналіз сечі на глюкозу: Аналіз сечі на рівень глюкози часто є частиною рутинного аналізу сечі. Аналіз сечі перевіряє наявність багатьох речовин у сечі. Результати аналізу сечі на глюкозу менш точні, ніж аналіз крові, але ваш лікар може призначити цей тест, якщо ви не можете здати аналіз крові.
  • Безперервний моніторинг рівня глюкози: Безперервний моніторинг глюкози зчитує рівень глюкози через крихітний пристрій, прикріплений до поверхні шкіри на постійній основі. Цей тип моніторингу може показати тенденції рівня глюкози в крові з плином часу.
  • Гемоглобін A1c: хоча тест на гемоглобін A1c не вимірює рівень глюкози безпосередньо, він відображає ваш середній рівень глюкози в крові за останні три місяці, вимірюючи кількість гемоглобіну, який зв’язав глюкозу.

Хоча для тестування та моніторингу діабету найчастіше використовують зразки крові або сечі, їх також можна проводити на зразках спинномозкової рідини або суглобової рідини. Аномальний рівень глюкози в спинномозковій або синовіальній рідині може бути спричинений вірусними, бактеріальними або грибковими інфекціями та іншими захворюваннями.

Якщо ви отримали аномальні результати тесту на глюкозу, ваш лікар може призначити повторний тест або інший тип тесту на глюкозу, щоб підтвердити результати. Тип тесту на рівень глюкози, який може порекомендувати лікар, частота його проведення, час і місце здачі, а також те, чи знадобляться вам додаткові дослідження, залежать від вашої унікальної ситуації.

Як здати аналіз на глюкозу

Перевірка рівня глюкози для скринінгу та діагностики проводиться в кабінеті лікаря, клініці або лабораторії. Для визначення рівня глюкози в плазмі крові потрібно взяти кров з вени за допомогою голки. Аналіз сечі передбачає збір свіжого зразка сечі в чашку для зразків.

Ваш лікар може пояснити, які аналізи є найбільш підходящими у вашій ситуації, повідомити, чи потрібно поголодувати перед аналізом і скільки часу це займе, а також надати додаткові інструкції щодо підготовки до аналізу.

Тестування в домашніх умовах

Скринінгове та діагностичне тестування рівня глюкози в домашніх умовах не проводиться. Але якщо у вас діагностовано діабет, можливо, вам доведеться відстежувати рівень глюкози в крові за допомогою домашніх тестів та глюкометру. Домашній моніторинг дозволяє вам і вашому лікарю зрозуміти, наскільки добре контролюється ваш діабет, і може допомогти вам прийняти рішення про лікування, якщо рівень глюкози занадто високий або занадто низький.

Домашнє тестування рівня глюкози в крові найчастіше проводиться за допомогою глюкометра. Крім того, ваш лікар може запропонувати вам використовувати безперервний моніторинг глюкози для вимірювання рівня глюкози в крові, який також називається цукром у крові, в домашніх умовах.

Якщо ви контролюєте рівень глюкози в домашніх умовах, вам все одно може знадобитися періодично перевіряти рівень глюкози в крові в клінічних умовах. Ваш лікар може порадити вам, який домашній тест на рівень цукру в крові підходить саме вам, а також може порекомендувати конкретні марки або тест-набори.

Шукаєте, де можна здати аналіз на глюкозу у вашому місті?

Знайдіть аналіз на глюкозу у вашому місті

Запитайте лікаря клінічної лабораторної діагностики

Ця форма дозволяє пацієнтам поставити конкретні запитання про лабораторні дослідження. На ваші запитання відповість Олександра Білозьорова – лікар клінічної лабораторної діагностики, що надається в рамках безкоштовної послуги. Будь ласка, зачекайте 2-3 робочих дні на відповідь електронною поштою.

Дата публікації: 11.07.2023
Дата останньої перевірки: 12.07.2023

Джерела

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist