Аналіз крові

Що таке кров?

Кров – це рідина, яка циркулює в організмі. Кров транспортує кисень і поживні речовини до тканин і виводить відпрацьовані продукти життєдіяльності. Під час циркуляції кров також допомагає регулювати температуру тіла, транспортувати імунні клітини для боротьби з інфекціями та переносити гормони, які забезпечують функціонування багатьох клітин і органів.

Кров, яку також ще називають цільною кров’ю, складається з рідких і твердих речовин. Існує чотири основні компоненти крові: плазма, еритроцити, лейкоцити і тромбоцити.

Плазма – це рідина, що складається з води, солей, цукру, жирів і білків. Складаючи більше половини об’єму крові, плазма допомагає пересувати речовини в організмі.

Еритроцити – найпоширеніші клітини крові. Ці клітини у формі двояковогнутого диску містять гемоглобін, який містить залізо і відповідає за обмін киснем і вуглекислим газом між легенями та рештою тіла. Еритроцити зазвичай складають близько 40-45% об’єму крові. Відсоток цільної крові, що складається з еритроцитів, називається гематокритом.

Білі кров’яні клітини (лейкоцити) є частиною імунної системи. Різні типи лейкоцитів здатні швидко збиратися, щоб захистити організм від інфекції. Ці важливі клітини складають лише близько 1% об’єму крові.

Тромбоцити – це фрагменти клітин, які підтримують згортання крові. Коли в організмі виникає травма, тромбоцити збираються в місці пошкодження і злипаються разом, створюючи риштування, на якому кров може згортатися, щоб запобігти або зупинити кровотечу.

Інший термін, який використовується для позначення рідкої частини крові, – сироватка. Сироватка – це рідина, яка залишається після видалення клітин крові та білків згортання зі зразка крові.

Кров рухається по тілу через серцево-судинну систему, також відому як кровоносна система, яка складається з серця і кровоносних судин. Кровоносні судини згруповані на основі їхньої структури та функцій і включають в себе:

  • Артерії, які несуть кров і кисень від серця
  • Вени, які несуть кров назад до серця після передачі кисню.
  • Капіляри, які з’єднують артерії з венами і забезпечують обмін киснем, вуглекислим газом та іншими речовинами між кров’ю і тканинами

Що таке аналіз крові?

Аналізи крові досліджують і вимірюють різні компоненти крові. Аналіз крові – один з найпоширеніших методів медичного тестування, який використовується для отримання важливої інформації про незліченну кількість аспектів здоров’я.

Ваш лікар може призначити аналіз крові в рамках регулярного обстеження, щоб виявити захворювання або стан здоров’я, оцінити функції ваших органів або оцінити, наскільки добре працює медикаментозне лікування.

Загалом, роль аналізу крові в догляді за пацієнтом включає скринінг, діагностику та моніторинг.

Скринінгові аналізи призначаються для перевірки на наявність захворювань у людей без симптомів. Мета скринінгових тестів – виявити медичні проблеми на ранніх стадіях, коли лікування може бути більш ефективним. Аналізи крові використовуються для скринінгу широкого спектру захворювань, включаючи певні види раку, високий рівень холестерину, діабет і захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ).

Діагностичні тести використовуються для виявлення або виключення певного захворювання. При постановці діагнозу аналізи крові часто розглядаються разом з іншими факторами, такими як історія хвороби, показники життєдіяльності, результати фізичного обстеження та візуалізаційних тестів.

Моніторингові тести можуть використовуватися для перевірки стану здоров’я людини протягом тривалого часу та оцінки ефективності лікування. Періодичні моніторингові тести можуть використовуватися для відстеження хронічних захворювань, таких як діабет або хвороби серця, або для регулярної оцінки кількості певних ліків у вашому організмі.

Як часто потрібно здавати аналіз крові?

Потреба в аналізі крові залежить від конкретних обставин. Ось деякі поширені ситуації, в яких ваш лікар може порекомендувати аналіз крові:

Регулярні огляди

Як частина обстеження, аналіз крові може бути використаний, щоб зрозуміти, наскільки добре працюють ваші органи, і виявити такі проблеми зі здоров’ям, як високий рівень холестерину і діабет. Типи аналізів крові, які можуть бути призначені, і частота їх проведення залежать від таких факторів, як ваш вік, стать і історія хвороби. Поговоріть зі своїм лікарем про те, як часто ви повинні проходити регулярні обстеження, що включають аналіз крові.

Пошук причини симптомів

Діагностичний аналіз крові може бути використаний, якщо у вас відбулися зміни у стані здоров’я або ви відчуваєте симптоми захворювання. Аналіз крові може підтвердити або виключити діагноз і часто використовується в поєднанні з іншими видами аналізів. Аналізи крові також можуть допомогти лікарю визначити відповідне лікування для вашого стану здоров’я.

Подальше тестування

Якщо у вас є захворювання, яке необхідно контролювати протягом тривалого часу, лікар може призначити періодичні аналізи крові. Регулярні аналізи допоможуть відстежувати прогресування вашого захворювання або перевіряти, чи працює лікування.

Здача аналізу крові

Щоб отримати зразок крові для дослідження, медичний працівник може отримати доступ до вени, артерії або капіляра. Основні процедури збору зразків крові включають

  • Забір венозної крові, який також називають венепункцією, – це найчастіший спосіб взяття крові для аналізу. Кров зазвичай беруть з вени на внутрішній стороні ліктя або тильної сторони руки. Цей поширений метод забору крові використовується для багатьох аналізів крові.
  • Забір артеріальної крові. Кров може бути взята з артерії на зап’ясті, на внутрішній стороні ліктя, в паху або з іншого місця. Зразки артеріальної крові найчастіше використовуються для вимірювання газів крові, таких як кисень і вуглекислий газ.
  • Капілярний забір крові, який ще називать скарифікаційним методом. Зразок капілярної крові збирається шляхом проколювання шкіри маленькою голкою або скарифікатором. Цей метод забору крові може бути обраний, оскільки зразки легко отримати, що дозволяє проводити тестування з невеликою підготовкою. Зразки капілярної крові можна брати з багатьох місць на тілі, в тому числі з пальців рук і п’ят. Більшість експрес-аналізів крові та аналізів крові в домашніх умовах передбачають забір капілярних зразків за допомогою палички для пальців.

Спосіб забору крові для аналізу залежить від потреб конкретного дослідження. Поговоріть зі своїм лікарем для отримання додаткової інформації про процес отримання зразка крові.

Як підготуватися до аналізу крові?

Ваш лікар скаже вам, чи існують якісь інструкції щодо підготовки до конкретного типу аналізу крові. Багато аналізів крові не потребують спеціальної підготовки.

Якщо ж підготовка необхідна, найпоширенішою інструкцією перед аналізом є дотримання режиму харчування. Оскільки те, що ви їсте і п’єте, може вплинути на результати деяких аналізів крові, лікар може попросити вас не їсти і не пити нічого, крім води, за кілька годин до здачі аналізу. Тривалість голодування залежить від того, який аналіз крові вам призначено. Ось деякі з аналізів, які можуть вимагати голодування:

  • Аналіз на рівень глюкози
  • Аналіз ліпідного спектру
  • Аналіз на тригліцериди
  • Аналіз на кальцитонін

Менш поширені інструкції перед тестуванням включають:

  • Уникнення певних добавок, рецептурних ліків або безрецептурних препаратів
  • Відмова від вживання певних продуктів або напоїв
  • Відпочинок або утримання від фізичних навантажень
  • Відмова від паління
  • Здача аналізів в певний час доби

Важливо проконсультуватися з лікарем, перш ніж вносити будь-які зміни у свій спосіб життя або ліки, які ви приймаєте, перед здачею аналізу крові.

Які найпоширеніші аналізи крові?

Загальний аналіз крові (клінічний аналіз крові) – це аналіз крові, який вимірює багато різних аспектів вашої крові. Загальний аналіз крові використовується для діагностики та моніторингу широкого спектру проблем зі здоров’ям і часто призначається під час планового обстеження.

Загальний аналіз крові може включати різні показники, зокрема

Загальний аналіз крові

Назва показника Що вимірює
Еритроцити Кількість еритроцитів
Лейкоцити Кількість і типи лейкоцитів
Тромбоцити Кількість тромбоцитів
Гемоглобін Кількість гемоглобіну
Гематокрит Відсоток крові, що складається з еритроцитів
Середній корпускулярний об’єм (MCV) Середній розмір еритроцитів
Середній корпускулярний гемоглобін (MCH) Кількість гемоглобіну, що переноситься кожним еритроцитом
Середня концентрація гемоглобіну (MCHC) Кількість гемоглобіну, що переноситься еритроцитами по відношенню до розміру кожної клітини

Аналізи на згортання крові (коагулограма)

Тести на коагуляцію вимірюють білки у вашій крові, які впливають на згортання крові. Ці аналізи можуть бути призначені, якщо ваш лікар підозрює проблеми або розлади, пов’язані зі згортанням крові, або для моніторингу вашого здоров’я, якщо ви приймаєте ліки для зниження ризику утворення тромбів. Вони також можуть бути призначені перед хірургічним втручанням.

Поширені показники на згортання крові включають

Назва показника Що вимірює
Протромбіновий час (ПЧ) Певні процеси, які впливають на час згортання плазми крові
Частковий тромбопластиновий час (ЧТЧ, аЧТЧ) Інші процеси, що впливають на час згортання плазми, які проводяться після додавання речовини, яка називається активатором
Тромбіновий час (ТЧ) Скільки часу потрібно для згортання плазми під час перетворення фібриногену на фібрин, останнього етапу процесу коагуляції

Ліпідна панель (ліпідограма)

Ліпідна панель – це група тестів, які вимірюють певні жирові молекули, що називаються ліпідами, в крові. Цей аналіз використовується для скринінгу, діагностики, планування лікування та моніторингу, а також для оцінки ризику серцево-судинних захворювань, таких як хвороби серця, інфаркт та інсульт.

Ліпідна панель може включати в себе кілька вимірювань, таких як:

Назва показника Що вимірює
Загальний холестерин Загальна кількість усіх видів холестерину
Холестерин ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ) Кількість ЛПНЩ або “поганого” холестерину
Холестерин ліпопротеїдів високої щільності (ЛПВЩ) Кількість ЛПВЩ або “хорошого” холестерину
Тригліцериди Кількість тригліцеридів, типу жирів, пов’язаних із серцево-судинними захворюваннями

Біохімічні аналізи крові (біохімія крові)

Існують сотні тестів, які вимірюють рівень хімічних та інших речовин у крові. Найчастіше їх обʼєднують у панель біохімічних аналізів. У наступній таблиці наведені деякі показники панелі біохімічних аналізів:

  • Глюкоза
  • Кальцій
  • Натрій
  • Калій
  • Бікарбонат
  • Хлорид
  • Азот сечовини крові
  • Креатинін
  • Альбумін
  • Загальний білок
  • Лужна фосфатаза (ЛФ)
  • Аланінамінотрансфераза (АЛТ)
  • Аспартатамінотрансфераза (АСТ)
  • Білірубін

Коензим Q10, загальний тест

Коензим Q10 (CoQ10) – найпоширеніша форма убихінону, групи коензимів, яка міститься у всіх тварин. Аналіз крові на КоQ10 перевіряє рівень КоQ10 в крові.

Серед багатьох причин для здачі тесту на КоQ10 для перевірки дефіциту можна виділити декілька:

  • Страждання від хронічних захворювань, таких як хвороби серця, нирок або раку
  • Низький рівень енергії
  • Занепокоєння щодо рівня холестерину
  • Зацікавленість в антивіковій медицині
  • Прийом певних ліків, таких як статини від холестерину
  • Спроби покращити роботу серцево-судинної системи

Коли я отримаю результати аналізу крові?

Час отримання результатів аналізу крові залежить від багатьох факторів, включаючи тип замовленого аналізу крові та час, необхідний лабораторії для обробки вашого зразка крові. Результати багатьох аналізів крові доступні вже наступного дня або через кілька днів після їх проведення. Результати інших аналізів можуть бути готові через кілька тижнів.

Якщо ви здаєте кілька аналізів одночасно, ваш лікар може зачекати, щоб переглянути їх разом з вами, доки не будуть готові всі результати. Результати аналізів можуть бути надані під час наступного візиту, по телефону або в електронній медичній картці.

Шукаєте, де можна здати аналіз крові у вашому місті?

Знайдіть аналіз крові у вашому місті

Запитайте лікаря клінічної лабораторної діагностики

Ця форма дозволяє пацієнтам поставити конкретні запитання про лабораторні дослідження. На ваші запитання відповість Олександра Білозьорова – лікар клінічної лабораторної діагностики, що надається в рамках безкоштовної послуги. Будь ласка, зачекайте 2-3 робочих дні на відповідь електронною поштою.

Дата публікації: 11.07.2023
Дата останньої перевірки: 12.07.2023

Джерела

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist