Аналіз на тиреотропний гормон (ТТГ)

Короткий огляд аналізу

Тиреотропний гормон (ТТГ) сигналізує щитовидній залозі виробляти гормони які контролюють як ваш організм використовує та зберігає енергію, і всі процеси, що називаються метаболізмом. Перевірка рівня ТТГ у крові може виявити чи нормально функціонує щитовидна залоза.

Рівень ТТГ тісно пов’язаний з рівнем інших гормонів щитовидної залози в крові. Високий рівень ТТГ – може вказувати на те, що щитовидна залоза недостатньо активна і потребує додаткової стимуляції і може бути ознакою гіпотиреозу. Низький рівень ТТГ може означати, що щитовидна залоза надмірно активна і потребує меншої стимуляції і може вказути на гіпертиреоз. Близько 5% дорослих американців мають гіпотиреоз, і трохи більше 1% – гіпертиреоз.

Про тест

Мета тесту

Рівень ТТГ надає інформацію про те чи нормально функціонує щитовидна залоза. ТТГ часто тестується як частина тиреоїдної панелі, разом з аналізами гормонів, що виробляються щитовидною залозою. Якщо ТТГ не відповідає нормі, можуть бути призначені додаткові обстеження щитовидної залози.

Аналіз на ТТГ може бути показаний з наступних причин:

  • Діагностувати недостатню або надмірну активність щитовидної залози
  • Для скринінгу захворювань щитовидної залози до того, як вони викличуть симптоми, особливо у новонароджених
  • Оцінити тиреоїдний вузол, пухлину щитовидної залози
  • Оцінити зоб, який є збільшенням щитовидної залози
  • Для моніторингу реакції на лікування гіпотиреозу, гіпертиреозу або іншого захворювання щитовидної залози

Що вимірює тест?

Тест на ТТГ вимірює рівень ТТГ, який спонукає щитовидну залозу виробляти інші гормони. Щитовидна залоза у формі метелика на шиї виробляє гормони трийодтиронін (Т3) і тироксин (Т4). Вони контролюють ваш метаболізм, тобто те, як ваше тіло використовує і зберігає енергію.

Хоча ТТГ діє на щитовидну залозу, зв’язуючись з рецептором ТТГ, сам він виробляється в гіпофізі, який іноді називають “головною залозою”, оскільки він виробляє багато гормонів, які контролюють функції інших залоз.

Гіпофіз відчуває, коли рівень гормонів Т3 і Т4 занадто низький або занадто високий. У відповідь він виробляє більше або менше ТТГ, щоб стимулювати щитовидну залозу виробляти потрібну кількість гормонів.

Якщо щитовидна залоза недостатньо активна, у вас може бути високий рівень ТТГ, оскільки гіпофіз намагається стимулювати щитовидну залозу виробляти більше Т3 і Т4. А якщо щитовидна залоза гіперактивна, рівень ТТГ може бути аномально низьким, оскільки гіпофіз перестає виробляти ТТГ, коли рівень гормонів щитовидної залози занадто високий.

Коли я повинен здати цей аналіз?

ТТГ часто є першим аналізом, який призначають лікарі у разі підозри захворювання щитовидної залози. Як гіпотиреоз, так і гіпертиреоз є поширеними захворюваннями. Важливо перевірити рівень ТТГ, якщо у вас є симптоми цих захворювань щитовидної залози. Якщо так, лікар може призначити аналіз на ТТГ або усю тиреоїдну панель.

Симптоми гіпотиреозу включають:

  • Втома
  • Депресія
  • Збільшення ваги
  • Відчуття холоду
  • Біль у суглобах і м’язах
  • Сухість шкіри
  • Тонке та/або сухе волосся
  • Уповільнений серцевий ритм
  • Закрепи
  • Нерегулярний менструальний цикл
  • Проблеми з фертильністю

Симптоми гіпертиреозу включають:

  • Втрата ваги
  • Дратівливість
  • Тривожність
  • Безсоння
  • Труднощі з перенесенням спеки
  • Перепади настрою
  • Прискорене або нерегулярне серцебиття
  • Рідкі, часті випорожнення

ТТГ також використовується для обстеження при підозрі на інші захворювання щитовидної залози, такі як зоб, вузли щитовидної залози, рак щитовидної залози, хвороба Грейвса або тиреоїдит Хашимото. Ці розлади можуть спричинити гіпотиреоз або гіпертиреоз.

Скринінг – тестування без симптомів – за допомогою ТТГ на гіпотиреоз у дорослих є суперечливим. Найбільш корисним він є тоді, коли раннє виявлення та лікування захворювання допомагає уникнути подальших проблем зі здоров’ям. Деякі організації, такі як Американська асоціація клінічної ендокринології, Американська тиреоїдна асоціація та Ендокринне товариство, виступають за рутинний скринінг проблем щитовидної залози у дорослих без симптомів.

Інші експерти надають перевагу скринінгу лише дорослих, які мають підвищений ризик захворювань щитовидної залози, наприклад, якщо у вас є аутоімунні захворювання або сімейний анамнез захворювань щитовидної залози.

Оскільки захворювання щитоподібної залози можуть ускладнювати вагітність, деяким жінкам рекомендується проводити скринінг за допомогою тесту на ТТГ під час вагітності. Вагітні жінки без симптомів захворювань щитовидної залози можуть пройти скринінг, якщо вони:

  • Мають сімейний анамнез захворювань щитовидної залози
  • Проживають у місцевості, де поширений дефіцит йоду
  • Старші 30 років
  • Мають в анамнезі викидень, передчасні пологи або безпліддя
  • Значне ожиріння (з індексом маси тіла понад 40)
  • Присутні інші фактори ризику

Новонароджені діти регулярно проходять скринінг на вроджений гіпотиреоз, тобто недостатньо активну щитовидну залозу, яка присутня при народженні. Якщо його виявити на ранній стадії, наслідки гіпотиреозу у немовлят можна успішно вилікувати.

Рівень ТТГ у крові також періодично перевірятимуть у людей, які лікуються замісними гормонами щитовидної залози через гіпотиреоз або перенесли операцію чи опромінення щитовидної залози. Контролюючи ТТГ, лікарі можуть скоригувати дозу ліків, якщо це необхідно. Тестування ТТГ також може використовуватися для моніторингу стану після лікування гіпертиреозу.

Пошук аналізу на ТТГ

Як я можу здати аналіз на ТТГ?

Аналіз на ТТГ найчастіше проводять у кабінеті лікаря або в інших медичних установах, таких як лабораторія чи лікарня. Ці тести зазвичай призначаються лікарем, але можуть бути доступні і без призначення лікаря.

Чи можна зробити тест вдома?

У світі користуються популярністю доступні у продажу в аптеках тест-набори на ТТГ в домашніх умовах. Деякі набори визначають лише ТТГ, а інші – ТТГ у поєднанні з іншими гормонами щитоподібної залози або додатковими гормонами, такими як кортизол і вільний тестостерон. В Україні наразі такі тест-набори недоступні.

Але ви можете замовити собі послугу медсестри вдома від лаборатрії. Це також дуже зручно і швидко.

Як здати аналіз на ТТГ

Для тестування на ТТГ потрібен зразок крові, який зазвичай беруть з вени в кабінеті лікаря, поліклініці, лікарні або лабораторії. Ваш лікар може порекомендувати здавати кров вранці для отримання найбільш точного результату.

Перед тестом

Зазвичай ніякої спеціальної підготовки перед проведенням тесту на ТТГ не потрібно. Проте варто поговорити з лікарем про ліки, які ви приймаєте, оскільки певні препарати можуть вплинути на результати тесту.

Якщо ви приймаєте добавки з біотином або вітаміном В7, їх слід відмінити щонайменше за два дні до проведення тесту на ТТГ, оскільки вони можуть вплинути на точність результатів тесту.

Полівітаміни, які містять невелику кількість біотину, навряд чи вплинуть на результати тесту.

Під час проведення тесту

Зразок крові зазвичай беруть з вени на руці. Людина, яка бере у вас кров, може зав’язати жгут навколо вашого плеча і очистити місце, де голка увійде в шкіру. Голку з прикріпленою до неї пробіркою введуть у вену, і невелика кількість крові буде взята в пробірку. Ви можете відчути легке печіння, коли голка проколює шкіру.

Аналіз на ТТГ у новонародженого передбачає взяття кількох крапель крові з п’ятки дитини.

Процес забору крові зазвичай займає менше трьох хвилин.

Після тесту

Вас попросять м’яко притиснути місце взяття крові шматочком ватки. Медичний працівник накладе пов’язку або лейкопластир на місце забору крові.

Забір крові – це процедура з дуже низьким рівнем ризику. У вас можуть з’явитися невеликі синці в місці, де був узятий зразок крові.

Результати тесту на ТТГ

Отримання результатів тесту

Ваш лікар може повідомити вам результати тесту, або ви можете отримати доступ до них через онлайн-портал. Результати ТТГ часто доступні протягом декількох робочих днів.

Інтерпретація результатів тесту Результати тесту вказують на рівень ТТГ у крові, а також на те, чи є він вищим або нижчим за норму, яка також називається референсним діапазоном. Результати часто вказуються в міжнародних одиницях на літр (мкМО/мл).

Референтні діапазони можуть дещо відрізнятися залежно від лабораторії, в якій проводився тест. Крім того, в медичній спільноті існують певні розбіжності щодо того, якою має бути верхня межа нормального значення ТТГ і що робити, якщо у вас лише трохи підвищений рівень ТТГ.

Лікарі можуть враховувати багато факторів при оцінці рівня ТТГ, в тому числі:

  • Вік: рівень ТТГ, як правило, вищий, якщо ви старше 80 років. Більшість літніх пацієнтів з трохи вищими за норму рівнями ТТГ не мають жодних пов’язаних з цим проблем зі здоров’ям.
  • Вагітність: Вагітність викликає зміни в гормональному фоні щитовидної залози. Зазвичай рівень ТТГ може бути трохи нижчим за норму протягом першого триместру, а потім повільно підвищуватися.
  • Важка хвороба: Якщо ви тяжко хворієте на захворювання, не пов’язані зі щитовидною залозою, у вас може бути тимчасово низький рівень ТТГ.
  • Інші аналізи щитоподібної залози: Результати інших аналізів, таких як вільний Т4 і тиреоїдні антитіла, також можуть вплинути на те, як лікар інтерпретує результати тесту на ТТГ.

Значення ТТГ вище норми може свідчити про недостатню активність щитовидної залози. Коли ТТГ нижче норми, це може означати, що щитовидна залоза виробляє занадто багато тиреотропного гормону. Іноді аномальний рівень ТТГ виникає через неправильне функціонування гіпофіза.

Якщо ви перебуваєте під наглядом для лікування захворювання щитовидної залози, ваш лікар може сказати вам цільовий діапазон у вашому випадку.

Коли ви переглядаєте результати тесту на ТТГ разом з лікарем, може бути корисно поставити конкретні запитання, наприклад, такі:

  • Чи знаходиться мій рівень ТТГ в межах норми?
  • Чи свідчать результати мого тесту про гіперактивність або недостатню активність щитовидної залози?
  • Які додаткові аналізи ви будете призначати, якщо такі є?

Супутні тести

  • Панель щитовидної залози
  • Тест на Т4
  • Тест на Т3
  • Антитіла до щитовидної залози

Шукаєте, де можна здати аналіз на тиреотропний гормон (ТТГ) у вашому місті?

Знайдіть аналіз на тиреотропний гормон (ТТГ) у вашему місту

Запитайте лікаря клінічної лабораторної діагностики

Ця форма дозволяє пацієнтам поставити конкретні запитання про лабораторні дослідження. На ваші запитання відповість Олександра Білозьорова – лікар клінічної лабораторної діагностики, що надається в рамках безкоштовної послуги. Будь ласка, зачекайте 2-3 робочих дні на відповідь електронною поштою.

Короткий огляд аналізу

Тиреотропний гормон (ТТГ) сигналізує щитовидній залозі виробляти гормони які контролюють як ваш організм використовує та зберігає енергію, і всі процеси, що називаються метаболізмом. Перевірка рівня ТТГ у крові може виявити чи нормально функціонує щитовидна залоза.

Рівень ТТГ тісно пов’язаний з рівнем інших гормонів щитовидної залози в крові. Високий рівень ТТГ – може вказувати на те, що щитовидна залоза недостатньо активна і потребує додаткової стимуляції і може бути ознакою гіпотиреозу. Низький рівень ТТГ може означати, що щитовидна залоза надмірно активна і потребує меншої стимуляції і може вказути на гіпертиреоз. Близько 5% дорослих американців мають гіпотиреоз, і трохи більше 1% – гіпертиреоз.

Про тест

Мета тесту

Рівень ТТГ надає інформацію про те чи нормально функціонує щитовидна залоза. ТТГ часто тестується як частина тиреоїдної панелі, разом з аналізами гормонів, що виробляються щитовидною залозою. Якщо ТТГ не відповідає нормі, можуть бути призначені додаткові обстеження щитовидної залози.

Аналіз на ТТГ може бути показаний з наступних причин:

  • Діагностувати недостатню або надмірну активність щитовидної залози
  • Для скринінгу захворювань щитовидної залози до того, як вони викличуть симптоми, особливо у новонароджених
  • Оцінити тиреоїдний вузол, пухлину щитовидної залози
  • Оцінити зоб, який є збільшенням щитовидної залози
  • Для моніторингу реакції на лікування гіпотиреозу, гіпертиреозу або іншого захворювання щитовидної залози

Що вимірює тест?

Тест на ТТГ вимірює рівень ТТГ, який спонукає щитовидну залозу виробляти інші гормони. Щитовидна залоза у формі метелика на шиї виробляє гормони трийодтиронін (Т3) і тироксин (Т4). Вони контролюють ваш метаболізм, тобто те, як ваше тіло використовує і зберігає енергію.

Хоча ТТГ діє на щитовидну залозу, зв’язуючись з рецептором ТТГ, сам він виробляється в гіпофізі, який іноді називають “головною залозою”, оскільки він виробляє багато гормонів, які контролюють функції інших залоз.

Гіпофіз відчуває, коли рівень гормонів Т3 і Т4 занадто низький або занадто високий. У відповідь він виробляє більше або менше ТТГ, щоб стимулювати щитовидну залозу виробляти потрібну кількість гормонів.

Якщо щитовидна залоза недостатньо активна, у вас може бути високий рівень ТТГ, оскільки гіпофіз намагається стимулювати щитовидну залозу виробляти більше Т3 і Т4. А якщо щитовидна залоза гіперактивна, рівень ТТГ може бути аномально низьким, оскільки гіпофіз перестає виробляти ТТГ, коли рівень гормонів щитовидної залози занадто високий.

Коли я повинен здати цей аналіз?

ТТГ часто є першим аналізом, який призначають лікарі у разі підозри захворювання щитовидної залози. Як гіпотиреоз, так і гіпертиреоз є поширеними захворюваннями. Важливо перевірити рівень ТТГ, якщо у вас є симптоми цих захворювань щитовидної залози. Якщо так, лікар може призначити аналіз на ТТГ або усю тиреоїдну панель.

Симптоми гіпотиреозу включають:

  • Втома
  • Депресія
  • Збільшення ваги
  • Відчуття холоду
  • Біль у суглобах і м’язах
  • Сухість шкіри
  • Тонке та/або сухе волосся
  • Уповільнений серцевий ритм
  • Закрепи
  • Нерегулярний менструальний цикл
  • Проблеми з фертильністю

Симптоми гіпертиреозу включають:

  • Втрата ваги
  • Дратівливість
  • Тривожність
  • Безсоння
  • Труднощі з перенесенням спеки
  • Перепади настрою
  • Прискорене або нерегулярне серцебиття
  • Рідкі, часті випорожнення

ТТГ також використовується для обстеження при підозрі на інші захворювання щитовидної залози, такі як зоб, вузли щитовидної залози, рак щитовидної залози, хвороба Грейвса або тиреоїдит Хашимото. Ці розлади можуть спричинити гіпотиреоз або гіпертиреоз.

Скринінг – тестування без симптомів – за допомогою ТТГ на гіпотиреоз у дорослих є суперечливим. Найбільш корисним він є тоді, коли раннє виявлення та лікування захворювання допомагає уникнути подальших проблем зі здоров’ям. Деякі організації, такі як Американська асоціація клінічної ендокринології, Американська тиреоїдна асоціація та Ендокринне товариство, виступають за рутинний скринінг проблем щитовидної залози у дорослих без симптомів.

Інші експерти надають перевагу скринінгу лише дорослих, які мають підвищений ризик захворювань щитовидної залози, наприклад, якщо у вас є аутоімунні захворювання або сімейний анамнез захворювань щитовидної залози.

Оскільки захворювання щитоподібної залози можуть ускладнювати вагітність, деяким жінкам рекомендується проводити скринінг за допомогою тесту на ТТГ під час вагітності. Вагітні жінки без симптомів захворювань щитовидної залози можуть пройти скринінг, якщо вони:

  • Мають сімейний анамнез захворювань щитовидної залози
  • Проживають у місцевості, де поширений дефіцит йоду
  • Старші 30 років
  • Мають в анамнезі викидень, передчасні пологи або безпліддя
  • Значне ожиріння (з індексом маси тіла понад 40)
  • Присутні інші фактори ризику

Новонароджені діти регулярно проходять скринінг на вроджений гіпотиреоз, тобто недостатньо активну щитовидну залозу, яка присутня при народженні. Якщо його виявити на ранній стадії, наслідки гіпотиреозу у немовлят можна успішно вилікувати.

Рівень ТТГ у крові також періодично перевірятимуть у людей, які лікуються замісними гормонами щитовидної залози через гіпотиреоз або перенесли операцію чи опромінення щитовидної залози. Контролюючи ТТГ, лікарі можуть скоригувати дозу ліків, якщо це необхідно. Тестування ТТГ також може використовуватися для моніторингу стану після лікування гіпертиреозу.

Пошук аналізу на ТТГ

Як я можу здати аналіз на ТТГ?

Аналіз на ТТГ найчастіше проводять у кабінеті лікаря або в інших медичних установах, таких як лабораторія чи лікарня. Ці тести зазвичай призначаються лікарем, але можуть бути доступні і без призначення лікаря.

Чи можна зробити тест вдома?

У світі користуються популярністю доступні у продажу в аптеках тест-набори на ТТГ в домашніх умовах. Деякі набори визначають лише ТТГ, а інші – ТТГ у поєднанні з іншими гормонами щитоподібної залози або додатковими гормонами, такими як кортизол і вільний тестостерон. В Україні наразі такі тест-набори недоступні.

Але ви можете замовити собі послугу медсестри вдома від лаборатрії. Це також дуже зручно і швидко.

Як здати аналіз на ТТГ

Для тестування на ТТГ потрібен зразок крові, який зазвичай беруть з вени в кабінеті лікаря, поліклініці, лікарні або лабораторії. Ваш лікар може порекомендувати здавати кров вранці для отримання найбільш точного результату.

Перед тестом

Зазвичай ніякої спеціальної підготовки перед проведенням тесту на ТТГ не потрібно. Проте варто поговорити з лікарем про ліки, які ви приймаєте, оскільки певні препарати можуть вплинути на результати тесту.

Якщо ви приймаєте добавки з біотином або вітаміном В7, їх слід відмінити щонайменше за два дні до проведення тесту на ТТГ, оскільки вони можуть вплинути на точність результатів тесту.

Полівітаміни, які містять невелику кількість біотину, навряд чи вплинуть на результати тесту.

Під час проведення тесту

Зразок крові зазвичай беруть з вени на руці. Людина, яка бере у вас кров, може зав’язати жгут навколо вашого плеча і очистити місце, де голка увійде в шкіру. Голку з прикріпленою до неї пробіркою введуть у вену, і невелика кількість крові буде взята в пробірку. Ви можете відчути легке печіння, коли голка проколює шкіру.

Аналіз на ТТГ у новонародженого передбачає взяття кількох крапель крові з п’ятки дитини.

Процес забору крові зазвичай займає менше трьох хвилин.

Після тесту

Вас попросять м’яко притиснути місце взяття крові шматочком ватки. Медичний працівник накладе пов’язку або лейкопластир на місце забору крові.

Забір крові – це процедура з дуже низьким рівнем ризику. У вас можуть з’явитися невеликі синці в місці, де був узятий зразок крові.

Результати тесту на ТТГ

Отримання результатів тесту

Ваш лікар може повідомити вам результати тесту, або ви можете отримати доступ до них через онлайн-портал. Результати ТТГ часто доступні протягом декількох робочих днів.

Інтерпретація результатів тесту Результати тесту вказують на рівень ТТГ у крові, а також на те, чи є він вищим або нижчим за норму, яка також називається референсним діапазоном. Результати часто вказуються в міжнародних одиницях на літр (мкМО/мл).

Референтні діапазони можуть дещо відрізнятися залежно від лабораторії, в якій проводився тест. Крім того, в медичній спільноті існують певні розбіжності щодо того, якою має бути верхня межа нормального значення ТТГ і що робити, якщо у вас лише трохи підвищений рівень ТТГ.

Лікарі можуть враховувати багато факторів при оцінці рівня ТТГ, в тому числі:

  • Вік: рівень ТТГ, як правило, вищий, якщо ви старше 80 років. Більшість літніх пацієнтів з трохи вищими за норму рівнями ТТГ не мають жодних пов’язаних з цим проблем зі здоров’ям.
  • Вагітність: Вагітність викликає зміни в гормональному фоні щитовидної залози. Зазвичай рівень ТТГ може бути трохи нижчим за норму протягом першого триместру, а потім повільно підвищуватися.
  • Важка хвороба: Якщо ви тяжко хворієте на захворювання, не пов’язані зі щитовидною залозою, у вас може бути тимчасово низький рівень ТТГ.
  • Інші аналізи щитоподібної залози: Результати інших аналізів, таких як вільний Т4 і тиреоїдні антитіла, також можуть вплинути на те, як лікар інтерпретує результати тесту на ТТГ.

Значення ТТГ вище норми може свідчити про недостатню активність щитовидної залози. Коли ТТГ нижче норми, це може означати, що щитовидна залоза виробляє занадто багато тиреотропного гормону. Іноді аномальний рівень ТТГ виникає через неправильне функціонування гіпофіза.

Якщо ви перебуваєте під наглядом для лікування захворювання щитовидної залози, ваш лікар може сказати вам цільовий діапазон у вашому випадку.

Коли ви переглядаєте результати тесту на ТТГ разом з лікарем, може бути корисно поставити конкретні запитання, наприклад, такі:

  • Чи знаходиться мій рівень ТТГ в межах норми?
  • Чи свідчать результати мого тесту про гіперактивність або недостатню активність щитовидної залози?
  • Які додаткові аналізи ви будете призначати, якщо такі є?

Супутні тести

  • Панель щитовидної залози
  • Тест на Т4
  • Тест на Т3
  • Антитіла до щитовидної залози

Шукаєте, де можна здати аналіз на тиреотропний гормон (ТТГ) у вашому місті?

Знайдіть аналіз на тиреотропний гормон (ТТГ) у вашему місту

Запитайте лікаря клінічної лабораторної діагностики

Ця форма дозволяє пацієнтам поставити конкретні запитання про лабораторні дослідження. На ваші запитання відповість Олександра Білозьорова – лікар клінічної лабораторної діагностики, що надається в рамках безкоштовної послуги. Будь ласка, зачекайте 2-3 робочих дні на відповідь електронною поштою.

Дата публікації: 11.07.2023
Дата останньої перевірки: 12.07.2023

Джерела

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist