Всім привіт!
З цієї лекції ми розпочинаємо наш безкоштовний онлайн-курс “Stress Management” направлений на боротьбу з хронічним стресом.
Мета Курсу
Цей курс має дві мети.
- Надати вам базове розуміння фізіологічних та психічних процесів в організмі під час стресу та проаналізувати їх пагубні наслідки.
- Розповісти про основні немедикаментозні методи боротьби з хронічним стресом, котрі кожен з нас може самостійно застосувати для себе чи своїх рідних.
Сподіваюся, що все це допоможе вам зменшити той тиск, під яким ми всі з вами перебуваємо.
Тести на рівень стресу
Ми розробили чат-бот, у якому ви зможете пройти тестування та визначити рівень стресу. Це допоможе зрозуміти, чи є необхідність у зверненні до лікаря за консультацією.
Знайти його можна в Telegram —> @feelgoodua_bot
Хто я?
Перш ніж ми приступимо до нашого курсу, хочу сказати декілька слів про себе і чому я взагалі можу розповідати про всі ці речі.
Мене звати Саша і я лікар. В мене 3 медичні спеціалізації, серед яких дієтологія, клінічна лабораторна діагностика, дерматовенерологія. І наразі я закінчую четверту з напрямку психіатрія.
Багато часу я також приділяю додатковому навчанню і вже встигла здобути такі спеціальності: Health-coach (або українською спеціаліст з модифікації образу життя), клінічний нейропсихолог та клінічний і функціональний нутриціолог.
Моєю найулюбленішою серед них є Practitioner of functional medicine, або українською – Спеціаліст функціональної медицини.
Якщо коротко, то функціональна медицина – це достатньо нова галузь, основа якої у цілісному підході до організму і попередженні захворювань.
Перші та дуже потужні центри функціональної медицини зʼявилися в достатньо відомих клініках, як Mayo clinic та Cleveland clinic у Сполучених Штатах Америки.
Про курс
В даному курсі ми вирішили обійтися без довгих нудних уроків, а зробити все у форматі міні-лекцій. Ми максимально спростили інформацію, щоб навіть не маючи медичної освіти ви могли зрозуміти базові процеси в організмі та швидко втілити методи боротьби зі стресом у своє життя.
Для проходження курсу потрібен деякий час, але інколи розв’язання проблеми потрібно вже тут і зараз. Тому додатково ми розробили короткий файл із рекомендаціями, які ви вже можете почати впроваджувати у життя.
Також файл знадобиться вам і під час проходження курсу – так ви зможете його більше підлаштувати під себе та розуміти чому саме такі дії потрібні.
Що дізнаємось на курсі?
- Розберемося в термінології, а також в чому відмінність стресу від тривоги, та як їх відрізняти.
- Визначимо поняття стресу, і які процеси відбуваються в цей час в нашому організмі.
- Навчимося розуміти, коли ситуація набуває критичного рівня і потрібна обовʼязкова допомога лікаря.
Що будемо вміти після?
Визначати та обирати методи й інструменти для відновлення організму в залежності від стадії та використовувати їх до себе і рідних.
А також зможемо підготуватися до майбутніх стресів, тобто підвищимо стресостійкість свого організму.
Упередження про психіатрів та психотерапевтів
Ще хочу підняти одну важливу тему. В нашому суспільстві існує упередження щодо звернення до психіатрів та лікарів-психотерапевтів.
Ми звикли займатися самолікуванням та звертатися за допомогою в останню мить і вже в тяжкому стані.
Але! Набагато легше і швидше можна допомогти людині на самому початку – а результат буде досягнутий швидше і значно мʼякшими методами.
І головне. Пам’ятайте, що звернення до лікаря за консультацією не означає, що з вами щось не так. Це означає лише те, що вам потрібна консультація або кваліфікована допомога, щоб якомога швидше повернути себе до якісного та повноцінного життя.
Для цього ми та розробили Telegram-бота. Пройшовши клінічні тести в боті ви зможете визначити рівень свого стресу, а також чи потрібна вам допомога фахівця, чи буде достатньо самостійних сил для відновлення.
Що ж таке стрес?
Тепер переходимо безпосередньо до теми нашого курсу.
Поняттю стрес кожен дає своє визначення. Ми розглянемо два поняття: Стресор та Стресова відповідь.
Стресова відповідь – неспецифічна реакція організму у відповідь на дуже сильну дію чи подразник, який перевищує норму. А стресор – це і є той самий подразник що викликає стресову відповідь, тобто причина стресової відповіді.
А тепер простими словами) Наведу приклад – лай собаки. Він буде Стресором (подразником), що викликає в нас Стресову Відповідь (реакцію організму) – ми зажимаємося і готові до захисту, боротьби чи навпаки втечі.
В даному курсі під стресом ми будемо розуміти саме стресову відповідь організму і розберемо її біохімічну, фізіологічну та ментальну складові.
Стадії стресової відповіді
Розглянемо малюнок:
Стресова відповідь має три стадії. Перша – Стадія тривоги. Друга – Стадія резистентності. Третя – Стадія виснаження. Вертикальна шкала – це рівень опору організму. Пунктирною горизонтальною лінією зображено вихідний або початковий рівень опору організму на момент виникнення стресору.
Далі в курсі ми розглянемо кожну зі стадій детально. Зараз лише зазначу, що хронічним стресом ми будемо називати стан, коли людина довго перебуває у 2 або в 3 стадіях.
Однаковий стресор може викликати різну амплітуду стресової відповіді та можливість переходу в хронічний стан. Розглянемо на прикладі три умовні людини.
У Людини №1 “криза” викличе лише легку 1 стадію, короткочасну другу і швидкий відкат до норми.
У Людини №2 стресова відповідь розтягнеться на місяці-роки-десятиліття у 2 стадії та не перейде у 3-ю.
А у Людини №3 зі слабким чи виснаженим організмом увійде до 1 стадії з величезною амплітудою, швидко пройде 2 і відразу (за кілька тижнів) потрапить до 3-ї стадії виснаження.
На цьому ми завершуємо вступну лекцію. В наступній лекції ми поговоримо детально про кожну з фаз стресу.
Щоб проходити курс максимально ефективно, ви вже можете завантажити та ознайомитись з файлом із рекомендаціями та пройти тести на рівень стресу в Telegram-боті. Вважайте це як домашнє завдання до цієї лекції)
Не забудьте підписатися на наш Telegram-канал і будемо вдячні, якщо ви порекомендуєте курс своїм знайомим та друзям.
Бережіть себе та своїх близьких!
І до зустрічі на наступній лекції🙂