Всім привіт!
На минулій лекції ми з вами розглянули першу з трьох стадій стресової відповіді. Перш ніж ми рушимо далі, подивімося на малюнок і ще раз їх всі пригадаємо:
- Перша — Стадія тривоги.
- Друга — Стадія резистентності.
- Третя — Стадія виснаження.
В сьогоднішній лекції ми будемо розбирати другу стадію.
Стадія резистентності
Друга стадія стресової відповіді має назву “стадія резистентності”, або її ще називають стадією адаптації чи опору.
Основний прояв даної стадії, на якому ми зосередимо увагу — це постійно високий рівень кортизолу. З еволюційної точки зору це допомагає виживати нам в кризовій ситуації та мобілізувати всі резерви організму тут і зараз.
Функції кортизолу
Розгляньмо основні функції та прояви кортизолу.
Всі вони безпечні у короткочасному періоді – це еволюційний механізм виживання у критичних ситуаціях. Вони потрібні для збільшення кількості енергії, м’язової витривалості та швидкості прийняття рішень. Ми готові боротися і не відволікатися на болючі відчуття та запальні процеси у разі нашого поранення/травми, можемо довго залишатися “в строю” — усі зусилля на те, що потрібно вижити.
Для того, щоб краще зрозуміти наслідки, розгляньмо основні функції кортизолу:
- Підвищення рівня глюкози у крові (тобто рівня цукру) — мобілізує енергетичні ресурси в тілі.
- Імуносупресія — пригнічення або гальмування імунної системи. Організм просто заощаджує внутрішні ресурси та не відволікається на запальні процеси.
- Симпатична домінація — це активація визначеного режиму вегетативної системи при якому знижується функціональність одних систем організму і підвищується в інших.
💬 Наприклад відбувається пригнічення функцій шлунково-кишкового тракту — порушується всмоктування поживних речовин і перистальтика, що може призводити та до закрепів.
- Активується система “ALERT”, що відповідає за здатність організму діяти без відпочинку і сну — тобто ми завжди готові.
Які наслідки?
Тривале підвищення кортизолу спричиняє негативні наслідки й має мультисистемний характер. Тобто, немає органу, процесу чи системи, яка б не була зачеплена і не постраждала. Ось чому стрес часто називають причиною багатьох хронічних захворювань.
Перейдемо до наслідків.
- Інсулінорезистентність
Високий рівень глюкози може призвести до інсулінорезистентності, а це може викликати діабет 2-го типу.
- Постійна хворобливість
Пригнічення імунної системи характеризується постійною хворобливістю у вигляді гострих респіраторних захворювань чи вірусних інфекцій, а також загостренням хронічних захворювань та іноді онкологічними процесами.
- Нутрітивні дефіцити
Пригнічення функції шлунково-кишкового тракту зменшує надходження поживних речовин, що проявляється нутрітивними дефіцитами та закрепами. В деяких випадках ми також можемо відчути синдром роздратованого кишківника та проблеми з мікробіотою.
У другій стадії характерні зміни апетиту, як у більшу, так і меншу сторону.
- Порушення детоксикації
Комплексним наслідком також буде зниження функцій детоксикації.
- Безсоння
Окремим блоком проблем є безсоння та тривожний/неякісний сон, що приводить до відсутності відчуття відпочинку, а це підвищує тривожність.
- М’язова напруга, біль у тілі
Іншим комплексним наслідком є довгострокова симпатична домінація, яка з часом призводить до м’язової перенапруги та болю у тілі.
Гормональні наслідки
Окремо звернемо увагу на гормональні наслідки дії кортизолу. Він пригнічує гіпоталамо-гіпофізарно-наднирникову вісь, що рушить всю керуючу систему гормонального балансу.
💬 Наприклад пригнічення функції щитоподібної залози ми відчуваємо як млявість, неможливість скинути вагу, нестачу енергії, постійні набряки та пригнічений настрій.
Пригнічення репродуктивної системи проявляється проблемами з фертильністю, зниженням лібідо та збоями менструального циклу.
Характерні також погіршення когнітивних навичок — пам’яті, концентрації, уваги, здатності до навчання
Окремий блок — це вплив постійно високого кортизолу на емоційний стан:
- Ми відчуваємо тривожність — тобто гнітючий, неприємний емоційний стан нервозності та занепокоєння з постійним прокручуванням негативних сценаріїв в голові, переживаннями за майбутнє та інше.
- Відбувається збільшення агресивності, конфліктності та дратівливості.
- Іноді виникає почуття смутку та провини.
💬 Наприклад: ви можете мати лише погіршення когнітивних навичок і все, а можете мати тривожність, і когнітивне просідання і симптоми зниження функції щитоподібної залози.
Все досить індивідуально і мінливо.
Якщо ситуація складна
Тому, якщо при проходженні тестів у телеграм-боті ви набрали високі бали, або ваш стан впливає на можливість працювати, навчатися, підтримувати стосунки, займатися повсякденними побутовими справами і ви не можете справитися самотужки — наполегливо рекомендую звернутися за консультацією до лікаря-психотерапевта чи психіатра.
Якщо ви ще не проходили тести в нашому телеграм-боті, раджу це зробити, оскільки це допоможе оцінити ваш поточний рівень стресу.
🔽🔽🔽
Шляхи розвитку
В другій стадії Резистентності ми маємо 3 шляхи, як може розвиватися ситуація:
- Зависання в стадії;
- Нормалізація стану;
- Виснаження організму;
Розгляньмо це більш детально на схемах.
1️⃣ — Зависання в стадії
Перший шлях — це зависання в стадії, коли ми не можемо, або нічого не робимо для нормалізації свого стану. В залежності від стану нашого здоровʼя, минулого досвіду, нашого поточного оточення та багатьох інших факторів, ми можемо зависнути на місяці та навіть роки у цій стадії.
Цей варіант характеризується постійним викидом адреналіну і, як наслідок, викидом кортизолу, який тримається на постійно високому рівні.
Це відбувається, якщо ми не знайшли можливості зменшити вплив стресору, або ми боїмося, що стресор може зʼявитися знову в будь-який момент, тобто відчуваємо тривогу і невпевненість в майбутньому чи постійно занурюємося в тривожні думки.
Це підтримує високий рівень кортизолу і такий стан може триматися місяцями та навіть роками.
❗ Тому дуже важливо розірвати цей постійний адреналіново-кортизольний цикл, щоб розпочати нормалізацію стану і відновлення організму.
2️⃣ — Нормалізація стану
2-ий шлях — це нормалізація стану внаслідок роботи над собою чи зникнення стресору. Це ідеальна історія і розберемо, що потрібно зробити для досягнення цього.
На малюнку цей варіант зображено лінією, що поступово наближається до горизонтальної пунктирної лінії, яка відповідає за початковий/вихідний рівень опору організму.
3️⃣ — Виснаження організму
Останній, 3й шлях — це виснаження організму і перехід в 3 стадію із зависанням в ній у найгіршому варіанті.
На малюнку вище цей шлях зображено лінією, що спускається значно нижче горизонтального початкового рівня.
Що робити?
Отже, виходячи з усього розглянутого, ми можемо сформувати наші цілі або завдання для другої стадії. І вирішуючи їх послідовно — допомогти собі повернутися до якісного та повноцінного життя.
✅ 1 — Розрив циклу тривоги/стресору
По-перше, потрібно розірвати постійний цикл тривога/стресор.
Зробити паузу, заспокоїтись та зупинити постійну накачку організму адреналіном та кортизолом.
✅ 2 — Швидка нормалізація
Максимально швидко дати команду на нормалізацію. Основа цього лежить в завданні номер 1, але є допоміжні методи, які ми розглянемо в рамках курсу.
Задача саме у швидкості нормалізації, тому що ми прагнемо мінімізувати згубні наслідки, та наблизити повернення до якісного життя.
✅ 3 — Швидке відновлення
В більшості випадків наш рівень опору просяде нижче вихідного рівня. Питання лише в глибині та швидкості відновлення.
Приклад того, що потрібно буде зробити:
- Якщо є інсулінорезистентність ➡️ зниження рівня цукру
- Нормалізувати сон та гормональний фон, стан мікробіоти та роботу кишківника. Та багато іншого, що ми розглянемо у відповідній лекції.
✅ 4 — Стресостійкість
На деяких важливих речах я навмисно акцентую по декілька разів.
Тож нагадаю, що під стресостійкістю ми розуміємо здатність нашого організму справлятися з кризами без великих амплітуд та згубних наслідків.
І ми далі розберемо, як навчати кору знаходити рішення, вміти перемикатися на парасимпатичну систему, та як модифікувати свій образ життя і наситити організм потрібними нутрієнтами.
Отже, ми розібрали Другу стадію стресу та її наслідки. В наступній лекції ми розберемо Третю (фінальну) стадію.
Бережіть себе та своїх близьких!
До зустрічі на наступній лекції 🙂